Lajme

Zvicra do t’i “gjuajë” më shumë se 620,000 vaksina të skaduara Covid

Rreth 620,000 doza të vaksinës Moderna Covid-19 të ruajtura në Zvicër kanë skaduar. Prej tyre, 200,000 janë në frigoriferë kantonalë dhe 420,500 mbahen nga ushtria, transmeton albinfo.ch.

Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) konfirmoi një raport të jashtëm të radios publike zvicerane, RTS, të enjten.

FOPH duhet të pajtohet me asgjësimin e këtyre vaksinave, tha zëdhënësi i zyrës shëndetësore, Grégoire Gogniat, duke shpjeguar se kostoja e shkatërrimit të tyre do të ishte një frang për kilogram.

Nuk mund të përjashtohet që edhe grupe të tjera të kenë të njëjtin fat. Thuhet se ka rreth shtatë milionë doza vaksinash ende në frigoriferët e ushtrisë, pasi numri i vaksinimeve ka rënë ndjeshëm në muajt e fundit, transmeton tutje albinfo.ch.