Lajme

Zvicra heq dorë nga fondet për Iniciativën e Gjenevës

Zvicra do të tërheqë mbështetjen e saj financiare për një zgjidhje konflikti midis shoqërive civile izraelite dhe palestineze,përcjell albinfo.ch

Ministria e Jashtme tha se vendosi të heqë gradualisht financimin e saj deri në vitin 2024 pas një vlerësimi të jashtëm, duke thënë se Iniciativa e Gjenevës ishte e rëndësishme në fillim, por efektiviteti dhe ndikimi i saj u zvogëluan gjatë dy dekadave të fundit.

Gjithashtu i mungonte mbështetja politike si nga Izraeli ashtu edhe nga territori i pushtuar palestinez, sipas një deklarate të lëshuar të martën.

Zvicra ka kontribuar rreth 18 milionë CHF për nismën që nga fillimi i saj në 2003.

Nga viti 2009, gradualisht e reduktoi mbështetjen financiare vjetore nga 1 milionë CHF në 180,000 CHF vitin e kaluar.

Ministria e Jashtme zvicerane tha se mbetet e përkushtuar për të promovuar paqen në Lindjen e Mesme dhe se do të ndajë fondet për Iniciativën e Gjenevës për përpjekje të tjera të ngjashme që nga viti i ardhshëm, përcjell tutje albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI