Lajme

Zvicra miraton vaksinën e saj të parë kundër Covid me bazë proteina

Rregullatori mjekësor zviceran ka miratuar vaksinën Nuvaxovid për të rriturit, duke e bërë atë vaksinën e katërt Covid-19 të autorizuar në vend, përcjell albinfo.ch.

Swissmedic njoftoi miratimin e saj të mërkurën, duke e bërë Nuvaxovid vaksinën e parë të bazuar në proteina që do të licencohet në Zvicër. Firma amerikane bioteknike Novavax kishte aplikuar për miratim më 14 shkurt përmes partnerit zviceran Future Health Pharma.

Ndryshe nga vaksinat e tjera të Covid-19 të miratuara në Zvicër – vaksinat mRNA nga Pfizer/BioNTech dhe Moderna dhe vaksina e vektorit viral nga Johnson & Johnson – Nuvaxovid është një vaksinë e bazuar në proteina. Sipas Swissmedic, ai përmban një komponent joinfektiv nga sipërfaqja e virusit SaRS-CoV-2, i cili shkakton një përgjigje imune mbrojtëse kur qelizat imune të trupit bien në kontakt me të. Vaksina përmban një adjuvant për të forcuar përgjigjen imune.

Vaksina duhet të administrohet në dy doza me një interval prej tre javësh. Niveli i mbrojtjes që ofron Nuvaxovid shtatë ditë pas dozës së dytë është 90%. Mund të ruhet në frigorifer deri në nëntë muaj.

“Ne jemi krenarë që Zvicra është pjesë e listës në rritje të vendeve që miratojnë Nuvaxovid dhe që njerëzit në Zvicër do të kenë një opsion vaksine Covid-19 me bazë proteina”, tha CEO i Novavax, Stanley C. Erck, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI