Lajme

Zvicra refuzon shumicën dërrmuese të aplikimeve për viza afgane

Që kur talebanët morën pushtetin në Afganistan në verën e vitit 2021, numri i aplikimeve për viza humanitare në Zvicër është rritur masivisht. Megjithatë, vetëm një pjesë e vogël miratohet.

Në gjithë vitin 2020, Berna regjistroi 41 aplikime nga afganët; në vitin 2022, vetëm në fund të nëntorit, tashmë kishte 1683, raporton SonntagsBlick. Reagimi i Zvicrës mbeti i njëjtë: bllokimi i shumicës dërrmuese të aplikacioneve. Vitin e kaluar Sekretariati Shtetëror për Migracionin (SEM) miratoi vetëm 98 aplikime.

“Dhe kjo pavarësisht nga fakti se situata e të drejtave të njeriut në Afganistan vazhdon të përkeqësohet çdo ditë që kalon”, shkruante gazeta.

Ai tha se fakti që një lidhje e ngushtë me Zvicrën konsiderohet si një parakusht – të kesh një familje këtu, për shembull, do të thotë se shanset që shumë njerëz të kërkojnë ndihmë janë afër zeros.

Qeveria jep viza humanitare vetëm për njerëzit që janë në “rrezik të menjëhershëm, serioz dhe konkret për jetën dhe gjymtyrët” në vendin e tyre të origjinës, përcjell albinfo.ch.