Tematike

10 ngjarje në Zvicër që nuk duhet t’i humbisni këtë dhjetor

Nga udhëtimi pas në kohë në tregjet mesjetare dhe festivalet historike te garat e notit dhe shijimi i uiskit, këtu janë ngjarjet kryesore që nuk duhet t’i humbisni këtë dhjetor në Zvicër, sipas thelocal.ch, përcjell albinfo.ch.

Santa Run Bern

Siç sugjeron emri, më 1 dhjetor Berna fton këdo që të marrë pjesë në Santa Run Bern, ku mund të ecni ose të vraponi (me ritmin tuaj) nga Bundesplatz i kryeqytetit jashtë ndërtesës së Parlamentit (fillimi 17:30) përmes qytetit të vjetër të Bernës.

Pjesëmarrësve do t’u kërkohet të vishen për këtë rast dhe të veshin një kostum babadimri. Nëse merrni kostumin, do t’u kushtojër 10 franga zvicerane nga tarifa fillestare, e cila ndryshon në varësi të kohës kur regjistroheni për ngjarjen.

Tregu mesjetar i Krishtlindjeve

Nga data 1 deri më 3 dhjetor, Schloss Laufen am Rheinfall (Kështjella në Ujëvarat e Rhine) në kantonin e Cyrihut do të presë tregun e vetëm mesjetar të Zvicrës thjesht për Krishtlindje, duke përfshirë skifterët, magjistarët, gastronominë mesjetare, një tavernë, lojëra dhe natyrisht Santa Claus.

Programi përmban një sërë aktivitetesh nga ora 12:00 deri në orën 22:00.

Iluminarium

Ndërsa jeni në idenë e Cyrihut, ju rekomandojmë të shkoni nga vetë qyteti dhe të shikoni Illuminarium në Landesmuseum (Muzeu Kombëtar Zviceran).

Në këtë ngjarje pa para, vizitorët nga 1 deri më 30 dhjetor mund të shkojnë në oborrin e brendshëm për një shfaqje spektakolare 25-minutëshe me dritë të projektuar nga artistë të ndryshëm ndërkombëtarë. Shfaqja është kryesisht për të rriturit. Jashtë, vizitorët do të kenë gjithashtu mundësinë për të ngrënë një vakt të përzemërt në një stallë ushqimore ose në shtëpinë e fondue përpara se të shkojnë në një bar.

Festivali zviceran i Uiskit

Nëse jeni një adhurues i uiskit që keni nevojë për një pushim nga çdo gjë e Krishtlindjes, do të ishte e mençur të shkoni në Festivalin Zviceran të Uiskit në Baden më 1 dhjetor (17:00 – 22:30) dhe 2 dhjetor (14:00 – 22:30).

Për një biletë prej 18 frangash zvicerane, mund të shfletoni mbi 1000 uiski nga 32 ekspozues dhe 150 distileri.

Kalendari i teatrit

Ata që duan të shijojnë ditët e Krishtlindjeve mund të festojnë sezonin festiv në Teatrin Basel. Nga data 1 deri më 23 dhjetor, teatri do të presë çdo ditë një ngjarje të re – nga opera deri te shfaqjet e ndryshme dhe shfaqjet e baletit.

Mund të mësoni se çfarë ka pas “derës” tjetër ditën në zyrën e biletave ose një ditë më parë nga ora 18:00 përmes mesazherit SMS të vendit të ngjarjes. Ju mund të regjistroheni përmes një dritareje në faqen e internetit të Foyer Public. Teatri ka si në këmbë ashtu edhe një numër të kufizuar vendesh dhe hyrja është falas.

Dreka e Krishtlindjeve Klubi irlandez i Bazelit

Klubi irlandez në Bazel do të presë një paradrekë Krishtlindjesh të Premten, 1 Dhjetor nga ora 10:30 (Santa mbërrin në orën 11:00) në Flanagan’s Irish Bar. Jeni të ftuar për një “mëngjes irlandez që përmban bukë tradicionale, salsiçe shtëpie, proshutë krokante dhe më shumë”. Opsionet vegjetariane do të jenë gjithashtu të disponueshme gjatë ditës. Biletat e anëtarëve të rritur janë 35 franga zvicerane, ndërsa jo anëtarët paguajnë 45 franga zvicerane.

Fête de l’Escalade

Nga 8 deri më 10 dhjetor, Gjeneva do të presë sërish festivalin e saj historik popullor – Fête de l’Escalade. Festivali, i cili përkujton natën kur Gjeneva u sulmua nga trupat e Dukës së Savojës, i cili u përpoq të aneksonte qytetin në Francë, përmban shumë çokollata.

Në ditën që është zakon të thyhet një tenxhere me çokollatë me familjen dhe miqtë dhe të hahet me çokollatën dhe marzipanin në formë perimesh të ngulitura brenda.

Coupe de Noël

Organizuar nga Genève Natation 1885, më 16 dhe 17 dhjetor në Gjenevë do të festohet edicioni i 85-të i Coupe de Noël, një garë noti e mbajtur në fund të vitit. Ngjarja sheh më shumë se 4,000 notarë të guximshëm në grupe prej 25 vetash në liqenin e akullt të Gjenevës pa kostume të lagura, pendë ose doreza.

Megjithëse afati i regjistrimit ka përfunduar, ia vlen të hidheni pranë liqenit për të parë garën nga dora e parë (mundësisht me një pije të nxehtë në dorë).

Krishtlindjet janë në turn ajror

Nëse dëshironi të kombinoni Krishtlindjet dhe turistët, ju rekomandojmë të hipni në një tren për në Lugano – qyteti më i madh i Ticino – këtë dhjetor.

Nga 2 dhjetori deri më 6 janar, qyteti do të presë Krishtlindjet në ajër, një turne falas që ju lejon të admironi dekorimet festive të Luganos dhe tregun përrallor të Krishtlindjeve, ndërsa mësoni më shumë për qytetin. Rezervimi kërkohet para vizitës suaj.

Corsa da Natal

Gara tradicionale Corsa da Natal – ose gara e Krishtlindjeve – zhvillohet përgjatë korsive Borgo dhe shëtitores buzë liqenit të Ascona. Konkursi është i hapur si për ekspertë ashtu edhe për amatorë dhe përmban shtigje të ndryshme vrapimi (300m deri në 6km).

Gara do të zhvillohet edhe në mot relativisht të keq, duke përjashtuar borën ose akullin. Të rriturit paguajnë 15 franga zvicerane për të konkurruar, ndërsa fëmijët paguajnë 10 franga zvicerane për të marrë pjesë dhe familjet dhe grupet 30 franga zvicerane. Kushdo që paraqitet në ditën e ngjarjes duhet të paguajë një shtesë prej 5 frangash zvicerane.