AUTOTECH

10 veturat më të shitura në botë

Tendencat e automjeteve dhe çmimet ndryshojnë vazhdimisht

Meqenëse është duke u bërë më e vështirë për të arritur ndonjë vend pa veturë, nuk është mister pse po lulëzon ky biznes si kurrë më parë.

Kthehu në ditën kur njerëzit filluan të drejtonin vetura, kishte shume pak modele.

Tani mund të shikoni në çdo rrugë më shumë vetura që kanë marka, modele ose opsione të ndryshme. Por, cilën veturë blejmë më shumë, transmeton TCH.

Tendencat e automjeteve dhe çmimet ndryshojnë vazhdimisht, kështu që në këtë listë do të përmend vetëm shitësit më të mirë në të gjithë botën. Mos prisni ndonjë veturë luksoze, përcjell albinfo.ch.

Toyota Corolla: Një tjetër veturë me çmim rreth 20,000 dollarë dhe një veturë tjetër e prodhuar në Azi. Ashtu si shumica e veturave Toyota, është e ekuilibruar.

Ford F Series: Kjo veturë ulërin “Amerika”, dhe është vetura më e shitur në ato anë. Ka një çmim 28.400 dollarë dhe me të vërtetë është shumë amerikane.

Volkswagen Golf:   Vetura më e suksesshme në botë, Volkswagen Golf ka qenë një veturë e njohur për shumë, shumë vjet. Nuk është çudi që ne e gjejmë këtë veturë kaq lart në këtë listë dhe është me çmim prej 25,000 dollarësh shumë të arsyeshëm.

Honda Civic: Oh, ato vetura aziatike! Ata janë kaq të besueshme, të gjithë duan një. Jam mjaft i sigurt që ne të gjithë njohim një djalë që drejton një Honda Civic dhe nuk është aspak befasi kur vetura juaj ka vlerë kaq të mirë për para (përsëri, nën 20,000 dollarë).

Toyota RAV4: Si të gjitha veturat Toyota, me të vërtetë, ky është një SUV mjaft i besueshëm për paratë (rreth 25,000 dollarë). Performanca jashtë rrugës për këtë nuk është jashtëzakonisht e mirë, por pse do të dëshironi një veturë familjare për udhëtim jashtë rrugës? Kjo është e duhura.

Volkswagen Tiguan: Nuk ka asgjë tepër të veçantë për këtë veturë, por si Toyota Camry, është një zgjedhje shumë e besueshme për paratë tuaja. Dallimi i vetëm është se ky është një SUV në vend të një Sedani të rregullt. Është pak më e shtrenjtë me një çmim prej 35,000 dollarësh.

Volkswagen POLO: Me sa duket, për çdo katër vetura që shet Volkswagen, njëra prej tyre është POLO. Është mjaft e lirë (madje as 20,000 dollarë) dhe është e besueshme.

Toyota Camry: Ndërsa kjo mund të mos jetë vetura më tërheqëse në letër, ajo ka besueshmëri të lartë. Nuk është vetura më e rehatshme, nuk ka më fuqinë dhe sigurisht nuk është vetura më e bukur që do të shihni ndonjëherë – por është një nga më të ekuilibruarat.

Honda CR-V: Është një nga SUV i rrallë që arriti të futet në tregun kinez dhe tani ka edhe një version hibrid! Veturë shumë e mirë, për një çmim shumë të çmuar 30,000 $.

Ford Focus: E vështirë të mos e pëlqesh një Ford Focus: ka fuqi, sportivitet dhe është mjaft i lirë. Mund ta blesh me më pak se 20,000 dollarë, kështu që shumica e të rinjve duhet të jenë në gjendje të përballojnë një të tillë. Dora e dytë, nëse është nevoja.