Shqipëria

44 jahte turistike në portin e Durrësit

44 jahte turistike  madhësive ndryshme janë ankoruar portin e Durrësit gjatë 10 ditëve para muajit qershormësohet Qendrën e Informacionit Autoritetit Portual Durrës. 

Një pjesë e tyre janë jahte me gjatësi deri 100 metra. Numri i jahteve ankorohen port është rritur ndjeshëm me nisjen e sezonit turistik. 

“Moon shine”, “Lady Bianca”, “My Way”, “Obelix 3”, “Josephine”, janë vetëm disa nga emrat kumbues jahteve janë nisur nga porte ndryshëm dhe kanë zgjedhur ndalojnë edhe portin madh vendit tonë, shkruan atsh, përcjell albinfo.ch. 

Burime nga Sektori i Statistikave APD bën  ditur se nga fillimi i vitit Durrës kanë mbërritur 89 jahte gjithsej, dhe numri i tyre pritet rritet gjatë stinës verës. 

Sipas njëjtit burim, kohë qëndrimi i tyre qytetin bregdetar zgjat nga 4-5 orë deri një javë.