Lajme

5 mënyra për të luftuar ftohjen dhe gripin si një zviceran i vërtetë

“Është stina kur viruse të ndryshme ngjitëse qarkullojnë në ajër, duke infektuar ata që ndodhen në rrugën e një kolle apo teshtitjeje. Por si i trajtojnë zviceranët këto sëmundje?

Gripi dhe viruset e tjera të frymëmarrjes kanë qenë veçanërisht invazive javët e fundit, duke shkaktuar probleme të mëdha në Zvicër këtë dimër.

“Ne presim një valë më të fortë gripi,” tha Huldrych Günthard, një infektiolog në Spitalin Universitar në Cyrih, duke shtuar se mjekët presin “numër mbi mesataren e rasteve të rënda të gripit”.

Dhe Michel Matter, president i Shoqatës së Mjekëve të Kantonit të Gjenevës, shtoi se “ne kemi përshtypjen se të gjithë sëmuren dhe shërbimet e urgjencës spitalore janë zhytur në ujë”.

Pra, si i trajtojnë zviceranët këto sëmundje?

Të sëmurët nga gripi zviceran nuk janë aq të ndryshëm nga homologët e tyre në vendet e tjera. Nuk është e pazakontë të shohësh një sërë ilaçesh në komodinën e shtratit: një sprej për hundë, tableta për fyt, si dhe ilaçe për uljen e temperaturës dhe anti-inflamatore, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Në përgjithësi – dhe kjo nuk është një karakteristikë rreptësisht zvicerane – disa njerëz e kalojnë gripin dhe të ftohtin në mënyrë stoike (kryesisht gratë), ndërsa të tjerët ankojnë shumë (kryesisht burrat).

Trajtimi në të cilin ata mbështeten mund të ndahet në dy kategori (si për stoikët ashtu edhe për ata që ankohen): mjekësi kryesore ose alternative.

Ky i fundit është shumë i popullarizuar në Zvicër, veçanërisht pasi homeopatia mbulohet nga sigurimi i detyrueshëm KVG/LaMal dhe trajtimet e tjera alternative paguhen me polica suplementare.

Megjithatë, zviceranët besojnë dhe u kthehen disa trajtimeve më shumë se të tjerave, përcjell albinfo.ch.

Këto janë disa (si konvencionale ashtu edhe jo) që zviceranët i pëlqejnë veçanërisht, bazuar në prova anekdotike dhe vëzhguese:

Oscillococcinum

Mund të mos jeni në gjendje ta shqiptoni atë, por ky trajtim homeopatik kundër gripit nuk është asgjë për të teshtitur.

Në fakt, shumë zviceranë i mbajnë këto “granula” të tretshme në shtëpitë e tyre dhe i marrin në shenjën e parë të gripit.

Disa njerëz betohen për efektivitetin e Oscillococcinum, disa thonë se është thjesht hokum, ndërsa të tjerët, në një mënyrë të vërtetë zvicerane, janë neutralë për këtë temë.

“Banjo” e hundës

Kjo nuk është një pamje tërheqëse për këdo që e shikon procesin, por shumë njerëz, veçanërisht të brezit të vjetër, besojnë vërtet se larja e hundëve të tyre të mbushura me një solucion të kripur të dhënë përmes një kontracepti të veçantë u lejon atyre të marrin frymë më lehtë.

Inhalimi

Kur ftohja shkakton kongjestion të gjoksit, shumë zviceranë nxjerrin një lavaman të vogël, e mbushin me ujë të nxehtë dhe vaj eukalipt, mbulojnë kokën me një peshqir dhe thithin lëngun.

Përveç rrezikut për djegie nëse uji i përvëluar derdhet në ndonjë pjesë të trupit, trajtimi besohet të jetë mjaft efektiv.

Shishe me ujë të nxehtë

Ndonëse nuk e shëron gripin, madje as nuk lehtëson simptomat e tij, shishja e ujit të nxehtë i ofron rehati pacientit duke i mbajtur këmbët dhe pjesët e tjera të trupit të ngrohta.

Pije kundër gripit

Pavarësisht nëse është një filxhan çaj të nxehtë me mjaltë dhe limon ose alternativa e tij mjekësore (si NeoCitran), shumë njerëzve u pëlqen efektet qetësuese / dekongjestive që këto pije të nxehta kanë në dhimbjet e fytit dhe hundët e tyre të mbushura.