Lajme

Shkon në 66 numri i viktimave nga COVID-19 në Shqipëri

Një pacient 86-vjeçar nga Shkodra, i cili po trajtohej në terapi intensive prej 12 ditësh në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë për shkak të COVID-19. Nga fillimi i epidemisë, 66 qytetarë të konfirmuar me COVID-19 e kanë humbur betejën nga coronavirusi.

Po gjatë ditës së sotme, më herët kanë ndërruar jetë një 74-vjeçare nga Shkodra dhe një 82-vjeçare nga Tirana. Rastet e vdekjeve kanë ndodhur 36 në Tiranë, 9 Shkodër, 11 Durrës, 5 Fier, 2 Vlorë, 1 Kukës, 1 Elbasan.

Ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit nga testimi i 269 personave kanë rezultuar pozitivë 45 prej tyre, duke e çuar totalin e të prekurve në 2,580 raste.

Aktualisht në spitale janë shtruar 71 persona, 10 prej të cilëve janë në terapi intensive dhe 2 në gjendje të rëndë me frymëmarrje të drejtuar.

Në total, numri i të shëruarve ka shkuar në 1,516 persona, ku 57 persona kanë lënë spitalin gjatë 24 orëve të fundit.