Lajme

A mund të jetë sheqeri i aftë të vrasë viruset?

Jo shumë gjëra pozitive janë shkruar në lidhje me sheqerin këto ditë. Një drejtues kryesor i mbipeshes dhe diabeti i tipit II, shumë pak ka të ngjarë ta shoqërojnë atë me kurat

Sidoqoftë, studiuesit në UNIGE, në Gjenevë, EPFL, në Lozanë dhe Universitetin e Mançesterit kohët e fundit arritën të shkatërrojnë një gamë të gjerë të viruseve duke përdorur molekula të sheqerit të modifikuar, sipas një publikimi hulumtues nga Shoqata Amerikane për Përparimin e Shkencës, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Ciklodekstrinat, të cilat janë një derivat natyral i glukozës, mund të shkatërrojnë viruset duke i bashkangjitur dhe ndryshuar sipërfaqen e disa viruseve.

Avantazhi i madh i ciklodektrineve ndaj substancave të tjera që prekin virusin është biokompatibiliteti i tyre, ose mungesa e toksicitetit.

Substancat aktuale antivirale, të tilla si zbardhuesi, janë toksike për njerëzit.Këto substanca të reja me bazë sheqeri janë aktualisht në fazën e provës pararendëse. Përveç kësaj, ka plane për t’i provuar ato në virusin e koronës, i njohur tani si virusi covid-19.