Lajme

Alexander Van der Bellen do të kandidojë sërish për president të Austrisë

Presidenti i Austrisë, Van der Bellen, ka njoftuar në Twitter se do të kandidojë edhe një herë për presidentin e Austrisë. Kjo pritej javën e kaluar, kur u publikua një video e TikTok që tregonte pamjet e Presidentit që luante këngën e The Clash, “Duhet të qëndroj apo të shkoj?”, njofton albinfo.at.

Të Gjelbrit, NEOS liberale dhe partitë e krahut të majtë SPÖ e kanë mirëpritur vendimin, por partia e ekstremit të djathtë FPÖ ka njoftuar se planifikon të paraqesë një kandidat rival, raporton transmetuesi ORF.

Udhëheqësi i FPÖ, Herbert Kickl, kritikoi Van der Bellen për mbështetjen e tij ndaj politikës Covid në Austri dhe për “dobësimin e neutralitetit të Austrisë”, raporton transmetuesi. /Albinfo.at

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI