Lajme

Ari shënon nivelin më të lartë që prej pandemisë

Çmimi i arit theu nivelin më të lartë të të gjitha kohëve të hënën, në më shumë se 2,100 dollarë për ons, ndërsa agjentët e aksioneve bastuan për një ulje të normës së interesit të Fed në vitin e ri. Metali i çmuar arriti në 2,135.39 dollarë në tregtimin e hershëm aziatik.

Ari tejkaloi nivelin e tij të mëparshëm të të gjitha kohëve në vitin 2020 gjatë pandemisë Covid-19.

Në javët e fundit, investitorët janë grumbulluar drejt arit për të blerë aksione të sigurta që nga shpërthimi i luftës midis Izraelit dhe Hamasit, shkruan RTS.

Kjo prirje u përforcua nga një sërë të dhënash që tregojnë një ngadalësim të inflacionit për muajin tetor në Shtetet e Bashkuara, gjë që çoi në spekulime për një ulje të normave të interesit nga banka qendrore amerikane, Rezerva Federale (Fed).

Bastet për një ulje të normës rënduan më tej mbi dollarin, duke e bërë arin më të lirë për blerësit ndërkombëtarë.

Tregtarët e këmbimit valutor filluan ta kthenin vëmendjen te metali i verdhë pasi shefi i Fed-it, Jerome Powell, tha të premten se normat kishin “arritur një nivel mjaftueshëm kufizues”, duke ushqyer shpresat se banka qendrore do të fillonte së shpejti të ulë normat e saj.

Një kilogram ari tani kushton gati 60,000 franga zvicerane, krahasuar me pak më shumë se 15,000 franga në 2004-ën, përcjell albinfo.ch.