Lajme

Arianit Krasniqi, kampion në Gjermani, ndjek gjurmët e xhaxhait të tij Luan Krasniqi

Klubi i boksit Rottweil ka sërish një kampion gjerman: Arianit Krasniqi është në gjurmët e xhaxhait të tij të famshëm dhe ish-profesionistit Luan Krasniqi - ai fitoi titullin e peshave të rënda U18 në Këln të shtunën e kaluar

Në BSV Rottweil dhe tifozët e boksit në rajon pati një pritje të madhe për ngjarjen e madhe. Sepse ishte me rëndësi historike nëse Arianit Krasniqi do të mund të ndiqte gjurmët e xhaxhait të tij. Ardian Krasniqi, vëllai i Arianitit, vetë një boksier i suksesshëm në peshën e mesme, përshkruan tensionin e ditëve më parë, shkruan schwarzwaelder-bote.de, përcjell albinfo.ch.

Arianit Krasniqi për triumfin e tij: “Jam shumë i lumtur me titullin, është nder i madh për mua të bëhem kampion i Gjermanisë pas kaq shumë vitesh për BSV Rottweil dhe të përfaqësoj shoqatën rajonale të Baden-Württemberg. Të fitoj edhe titullin, që dikur e fitoi modeli im i madh dhe xhaxhai im Luan Krasniqi”. Kampioni i ri gjerman vazhdon: “Pjesëmarrja ishte shumë për mua, doja shumë të fitoja dhe u përgatita në përputhje me rrethanat. Sigurisht, nuk kam qenë kurrë vetëm në çdo fazë. Prandaj i detyrohem shumë babait tim, i cili është me mua pothuajse çdo ditë i stërvitur dhe gjithashtu Emanuele, i cili më bëri të përshtatem në fushën e fitnesit dhe fizioterapistit tim Alfred Baier, i cili gjithmonë gjente kohë për të më trajtuar”, shtoni Arianiti.

“Në fakt e bëra përgatitjen e plotë nga fillimi në fund. Pas Baden Württemberg filluam menjëherë me përgatitjet për DM, ku unë dhe shumë nga trajnerët dhe mbikëqyrësit e mi dhamë maksimumin për Arianitin në fushat e qëndrueshmërisë, forcës dhe relaksimit. Trajneri ynë i vrapimit dhe kondicionimit Emanuele Ingrao e solli Arianitin në një nivel të lartë”, shprehet Ardian Krasniqi.

Tre njësi në javë plotësoheshin me trajnime të ndryshme. Vrapimi, intervalet apo noti ishin gjithmonë në program. Në mbrëmje ka pasur stërvitje në boks me Agim Krasniqin, babanë e Arianitit.

Arianiti dha gjithçka në çdo njësi dhe kishte fituar programin e rikuperimit me fizioterapistin tonë Alfred Baier, kur njerëzit rreth mjeshtrit tashmë të ri gjerman ishin të mahnitur me vendosmërinë me të cilën Arianit Krasniqi punoi drejt qëllimit të tij. Një javë para DM në Këln, “Ekipi BW” shkoi në Ruit për të përfunduar një kamp përfundimtar stërvitor atje në shkollën sportive.

Të hënën, shoqëruesi u nis me makinë për në Këln, ku çështjet organizative u kujdesën të martën. Luftimet filluan të mërkurën.

“Ishte radha e Arianitit ditën e enjte, ku ai boksoi ndaj Bogdan Stuckert dhe e mposhti direkt në raundin e parë. Ai nuk mundi t’i kundërshtonte sulmet e tij të ashpra dhe të egra dhe u numërua disa herë. Arianiti ka grushte të mëdha për moshën e tij,” thekson vëllai i tij Ardiani, i cili është bashkë me të në seancat e përbashkëta stërvitore dhe shton: Dora e tij goditëse mund të thyhet vërtet kur godet (e kam ndjerë tashmë vetë …). “Në finalen në Këln atmosfera po vlonte, shumë miq dhe të afërm të familjes Krasniqi kishin ardhur për ta parë Arianitin për ta mbështetur dhe kjo bëri punë të shkurtër.

Gjyqtari ndërpreu luftën, pas disa grushteve radhazi nga boksieri shqiptar. Kështu Arianiti u bë kampion i Gjermanisë në peshën e rëndë. Performanca e tij u vlerësua shumë edhe nga shoqata rajonale e Baden-Württemberg. “Hera e fundit që një Rottweiler fitoi medaljen e artë në DM ishte Luan Krasniqi, 1995 në Berlin. 26 vjet më vonë, Arianiti në Këln. Një sukses vërtet i madh, jo vetëm për Arianitin, por edhe për Rottweil dhe familjen tonë”, thotë Ardian Krasniqi me krenari.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI