Lajme

Armëpushimi i përkohshëm i Gazës hyn në ditën e fundit

E hëna shënon ditën e fundit të armëpushimit katërditor midis Izraelit dhe grupit militant palestinez Hamas, me një shkëmbim tjetër pengjesh sipas marrëveshjes që pritet të ndodhë më vonë gjatë ditës.

Armëpushimi katërditor midis grupit militant-islamist palestinez Hamas dhe Izraelit do të përfundojë të hënën, me një shkëmbim të katërt pengjesh sipas marrëveshjes që pritet më vonë gjatë ditës.

Armëpushimi delikat që filloi të premten deri më tani ka qenë në rrugën e duhur, me Hamasin që liroi grupin e tretë të pengjeve të dielën dhe Izraeli liron të burgosurit palestinezë në këmbim.

Izraeli tha se armëpushimi mund të zgjatet me një ditë shtesë për çdo 10 pengje të liruar, por është zotuar se do të rifillojë shpejt ofensivën pasi të përfundojë.

Gjatë një bisede telefonike me presidentin amerikan Joe Biden të dielën, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ripohoi këtë qëndrim.

Netanyahu i tha Bidenit se do të mirëpriste zgjatjen e armëpushimit nëse lirohen 10 pengje në ditë, por shtoi se “në fund të marrëveshjes, ne po kthejmë fuqinë e plotë për të përmbushur qëllimet tona”, sipas një raporti në The Times of Israel.

Hamasi, i klasifikuar si një organizatë terroriste nga Izraeli, Gjermania, BE, SHBA dhe shumë të tjerë, tha gjithashtu se do të ishte i gatshëm të zgjaste pauzën katërditore të luftimeve nëse bëhen përpjekje serioze për të liruar më shumë palestinezë, shkruan DW.

Biden tha të dielën se qëllimi i tij ishte të zgjaste armëpushimin për aq kohë sa të ishte e mundur për të lejuar lirimin e më shumë pengjeve.

Ministrja e Jashtme franceze, Catherine Colonna, i tha transmetuesit francez BFMTV se ajo gjithashtu shpreson për një zgjatje, përcjell albinfo.ch.