Lajme

Austria ndihmon Kosovën me 250.000 euro

Kjo bëhet e ditur pas vizitës së ministrave austriakë, të cilët i pritën ministrat kosovarë Glauk Konjufca dhe Blerim Reka.

Ministri në detyrë i Integrimeve Evropiane, Blerim Reka, përmes një postimi ku tha: “Në vizitën e parë në Kosovë pas shpërthimit të pandemisë, sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” dy ministrat austriakë sollën ndihmën në vlerë prej 250.000€ për Republikën e Kosovës për tejkalimin e pandemisë”.

Njoftimi i plotë:

Austria ndihmon Kosovën

Në vizitën e parë në Kosovë pas shpërthimit të pandemisë, sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” dy ministrat austriakë sollën ndihmën në vlerë prej 250.000€ për Republikën e Kosovës për tejkalimin e pandemisë. Pos ndihmës financiare, ata rikonfirmuan edhe mbështetjen për integrimin evropian të Kosovës.

Bashkë me ministrin e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca, takuam ministrin e Punëve të Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg dhe të Evropës dhe Kushtetutës të Austrisë, Karoline Edtstadler.

Danke Österreich!