Futboll

Barcelona konfirmon mbi 480 milionë euro humbje

Barcelona ka konfirmuar humbje rekord mbi 480 milionë euro për edicionin 2020/21, në mes të krizës së tyre të vazhdueshme financiare.

Gjigantët katalanas paraqitën llogaritë e tyre të klubit, të cilat tregojnë një rënie të të ardhurave prej 190 milionë funtesh nga sezoni i mëparshëm, ndërsa shpenzimet u rritën në një shumë prej 965 milionë funtesh.

Vjen më pak se dy muaj pasi presidenti i klubit, Joan Laporta, konfirmoi se borxhi i përgjithshëm qendron në një shifër 1.15 miliard funte – një rritje prej 170 milionë funtesh nga janari.

Javën e kaluar La Liga konfirmoi se niveli i pagës së Barçës për sezonin ishte relativisht i vogël, 84 milionë funte – një rënie marramendëse prej 212 milionë funtesh nga edicionet e mëparshme, dhe më pak se gjashtë klube të tjera në Spanjë.

Barça konfirmoi rezultatet e tyre financiare në një deklaratë të mërkurën, në të cilën ata konfirmuan se një rënie prej 26 për qind e të ardhurave nga parashikimet e tyre të sezonit ishte kryesisht përgjegjëse për shifrën e tyre alarmante.

Ata theksojnë sesi mbyllja e Camp Nou si për spektatorët, ashtu edhe për turne në stadiume dhe vizita në muze ka parë një rënie të të ardhurave prej 84 për qind nga ai sektor.

Klubi gjithashtu raportoi një rënie prej 10 për qind të të ardhurave komerciale sezonin e kaluar, ndërsa pati një rënie prej 14 për qind të të ardhurave nga të drejtat e medias dhe TV.

Pavarësisht nga shifrat alarmante, bordi i Barcelonës është zotuar se ka fonde transferimi në dispozicion për t’u shpenzuar në janar, ndërsa rinovimi i kontratës së Ansu Fati dhe Pedri janë “në rrugën e duhur”.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI