Lajme

BE-ja shqyrton blerjen e vaksinës kundër lisë së majmunëve

Bashkimi Europian po punon për një marrëveshje të përbashkët blerjeje për vaksinat kundër lisë së majmunit, pasi rastet e sëmundjes virale, që zakonisht janë endemike në Afrikë, janë përhapur në Evropë dhe më gjerë.

Një konsensus i gjerë u arrit në parim me shtetet anëtare që Autoriteti i Përgatitjes dhe Reagimit ndaj Emergjencave Shëndetësore (HERA) të marrë kundërmasa mjekësore në emër të tyre sa më shpejt të jetë e mundur, tha një zëdhënës i Komisionit Evropian për Reuters, duke konfirmuar një raport nga e përditshmja suedeze Dagens Nyheter.

BE është në bisedime për të blerë vaksinën bavareze (BAVA.CO) Imvanex, si dhe antivirale, tecovirimat, të zhvilluar nga SIGA Technologies me bazë në SHBA (SIGA.O), tha gazeta, duke cituar koordinatorin suedez të vaksinave, Richard Bergstrom.

Bergstrom tha se asnjë kontratë me asnjërën kompani nuk ishte nënshkruar ende.

“Por do të ndodhë shpejt. Ne duhet të kemi një kontratë gati brenda një jave apo më shumë dhe ndoshta disa dërgesa të kufizuara në qershor”, tha ai.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI