Lajme

Belgjika ‘shtrëngon’ masat pas rritjes së rasteve me koronavirus

Belgjika do të forcojë kufizimet e koronavirusit në fund të javës, duke kufizuar grupet në një maksimum prej katër personash në një përpjekje për të ndaluar një rritje të mprehtë të infeksioneve me COVID-19.

Kryeministri i ri, Alexander De Croo, i cili mori detyrën pesë ditë më parë, tha në konferencë shtypi se ishte i vetëdijshëm se belgët ishin të lodhur nga kufizimet, por ata duhej t’u përmbahen rregullave për të shmangur një bllokim të ri.

Ministri i Shëndetësisë, Frank Vandenbroucke, tha që nga e premtja jo më shumë se katër persona duhet të ftohen brenda një shtëpie, të ulen në një tavolinë të vetme ose të mblidhen jashtë.

Baret do të duhet të mbyllen në orën 23:00.

“Njerëzit janë të lodhur, ne e dimë, por ne do të kërkojmë përsëri një përpjekje për fëmijët tanë, në mënyrë që ata të vazhdojnë të shkojnë në shkollë, për bizneset tona, në mënyrë që ata të mund të vazhdojnë të funksionojnë dhe në mënyrë që njerëzit të mos humbasin punën e tyre”, tha Vandenbroucke.

COVID-19 ka marrë 10,078 jetë në vendin me 11 milionë njerëz. Numri mesatar ditor i infeksioneve të reja gjatë një jave kaloi 2,300 të martën, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.