Lajme

Biden i kërkon Kongresit ndihmë urgjente financiare për Ukrainën

Presidenti amerikan Joe Biden ka shprehur habinë që Kongresi nuk ka miratuar ende dhjetëra miliarda dollarë ndihmë ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën, siç paralajmëroi administrata e tij.

Pasoja të tmerrshme për Kievin – dhe një “dhuratë” për Vladimir Putinin e Rusisë – nëse ligjvënësit nuk veprojnë, tha ai.

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, Biden tha se republikanët që po këmbëngulin për ndryshimet e politikave kufitare si kusht për votën për ndihmën “po luajnë me sigurinë tonë kombëtare”, edhe pse ai shprehu hapjen ndaj disa ndryshimeve të politikave.

“Republikanët në Kongres janë të gatshëm për t’i dhënë Putinit dhuratën më të madhe për të cilën ai mund të shpresonte,” tha Biden, duke thënë se besueshmëria amerikane ishte në linjë si me agresorët e tjerë të mundshëm ashtu edhe me aleatët e saj, përcjell albinfo.ch.

“Çdo ndërprerje në aftësinë tonë për të furnizuar Ukrainën forcon qartë pozicionin e Putinit.” “Nëse nuk e mbështesim Ukrainën, çfarë do të bëjë pjesa tjetër e botës?” shtoi ai.

Fjalimi i Biden vjen disa orë pasi ai u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy dhe udhëheqësit e Grupit të Shtatë demokracive të avancuara, të cilat e kanë mbështetur fuqishëm Ukraina kundër pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë.

Biden i ka kërkuar Kongresit gati 106 miliardë dollarë për të financuar luftërat në Ukrainë, Izrael dhe nevoja të tjera sigurie, por është përballur me rezistencë të ashpër në Kapitol Hill.

Disa republikanë janë lodhur duke ofruar mbështetje për Ukrainën pasi SHBA-ja ka tashmë janë dërguar 111 miliardë dollarë dhe ligjvënësit e tjerë po këmbëngulin për ndryshime të ashpra në politikën kufitare të SHBA si kusht për votën për masën. Biden tha se ai mbështet më shumë fonde për sigurinë kufitare.