Lajme

Brugg: Babai arrestohet pasi lëndoi vajzën e tij rëndë pas grindjes me të ëmën

Një 50-vjeçar raportohet të ketë plagosur fëmijën e tij në Brugg. Ai u arrestua. Sipas dëshmitarëve okularë, atij nuk i ishte lejuar të shihte vajzën e tij për një kohë të gjatë.

Në stacionin në Brugg AG të shtunën pasdite u zhvillua një operacion në shkallë të gjerë. Siç shkruan policia e kantonit Aargau, një irakian 50-vjeçar në qendrën tregtare Neumarkt me nënën e fëmijës së tij u grindën ndërsa lëndoi vajzën e tij pesë vjeçare.

Sipas dëshmitarëve në vendin e ngjarjes, gruaja dhe burri ishin grinder derisa po kalonin në nënkalim dhe pastaj burri shtyu vajzën e tij katër vjeçare të cilën e la pa ndjenja.

Një nga të parët në vendngjarje ishte një punonjës i degës Denner përballë. Për 20 minuta ai thotë:”Burri hodhi vajzën e tij në dysheme të paktën dy herë. Veçanërisht në mënyrë brutale: Ai dyshon se 4-vjeçarja ka goditur kokën në buzë të një piedestali të vogël para një stoli. “Punonjësit e farmacisë morën fëmijën dhe e fshehën.” Vajza u plagos rëndë. “Ka vjellë gjak dhe siç duket ishte pa ndjenja.”

Sipas dëshmitarit okular, nëna ishte në gjendje shoku. Ajo ishte paralizuar dhe nuk mund të reagonte, veçanërisht pasi ajo vetë ishte e sëmurë rëndë.

Disa nga dëshmitarët kishin thënë se 50 vjeçari kishte qenë gjithmonë miqësorë dhe se një gjë të tillë prej tij nuk e kishin pritur, përcjell Albinfo.ch.

Një dëshmitarë tha: “Me sa duket, babai nuk lejohej të shihte vajzën e tij për disa muaj”.

Sipas dëshmive të dy kishin debatuar edhe për para.

Vajza u dërgua në spital në gjendje kritike. Babai u arrestua menjëherë pas kësaj. Nëna e fëmijës dhe dëshmitarët okularë nuk u lënduan. Një kujdestare kujdesej për fëmijën pas ngjarjes. Pse pikërisht babai ka plagosur fëmijën e tij është ende e paqartë. Me sa duket, nënkalimi monitorohet nga videoja. Policia ka filluar një hetim. Prokurori ka hapur një hetim penal.