Koronavirusi: çast pas çasti

Cilat shtete kanë blerë më shumë vaksinën ndaj virusit

Oxfam vuri në dukje se AstraZeneca ka premtuar dy të tretat e dozave që do prodhojë për vendet në zhvillim

Shtetet e pasura, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britaninë e Madhe dhe Japoninë kanë blerë tashmë më shumë se gjysmën e furnizimit të pritur të vaksinës së koronavirusit, tha organizata ndërkombëtare jofitimprurëse kundër varfërisë Oxfam.

Këto vende përfaqësojnë 13% të popullsisë së botës, por kanë blerë 51% të furnizimit të ardhshëm të vaksinës, tha Oxfam.

Organizata përdori të dhëna të mbledhura nga kompania analitike Airfinity për të analizuar marrëveshjet e botuara midis qeverive dhe prodhuesve të vaksinave, transmeton Monitor.

Oxfam llogariti pesë kompani: AstraZeneca, Gamaleya e Rusisë, Moderna, Pfizer dhe Sinovac e Kinës, të cilat në total kanë kapacitet prodhimi 5.9 miliardë doza. Kjo është e mjaftueshme për të mbuluar gati 3 miliardë njerëz, më pak se gjysma e popullsisë së botës, nëse të gjithëve u duhen dy doza, përcjell albinfo.ch.

Oxfam tha në një deklaratë se marrëveshjet e furnizimit tashmë janë rënë dakord për 5.3 miliardë doza, nga të cilat 2.7 miliardë (51%) janë blerë nga vendet e rajonet e zhvilluara duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Australinë, Hong-Kongun, Makaun, Japoninë, Zvicrën, Izraelin, si dhe Bashkimin Europian.

2.6 miliardë dozat e mbetura janë blerë ose premtuar për vendet në zhvillim, duke përfshirë Indinë, Bangladeshin, Kinën, Brazilin, Indonezinë dhe Meksikën.

Oxfam vuri në dukje se AstraZeneca ka premtuar dy të tretat e dozave që do prodhojë për vendet në zhvillim.

Kur do të marrim vaksina të mjaftueshme? Të hënën, Adar Poonawalla, shefi ekzekutiv i Institutit Serum të Indisë (SII), parashikoi se mund të mos ketë vaksina të mjaftueshme të Covid-19 deri në vitin 2024.

“Do të duhen katër deri në pesë vjet derisa të gjithë të marrin vaksinën në këtë planet”, tha Poonawalla.

Ai vlerësoi se nëse goditja e Covid-19 është një vaksinë me dy doza, botës do t’i duheshin rreth 15 miliardë doza.