Lajme

Cili është sezoni më i mirë për të vizituar Zvicrën?

Të vizitosh apo të mos vizitosh Zvicrën nuk është pyetja që duhet bërë, por kur duhet ta shohësh vendin. Shkrimtarja Lily Töngi-Andrews sjell pikat kryesore dhe si të shijoni më mirë çdo muaj

Çdo stinë në këtë vend pa dalje në det ka aktivitete, ngjyra dhe hijeshi të ndryshme; Zvicra është piktoreske gjatë gjithë vitit. Kartolinat janë të sakta dhe tregojnë se stinët mund të ndryshojnë pamjen e peizazhit, por ajo që nuk ndryshon është kënaqësia dhe përvojat që mund të hasni gjatë gjithë vitit, shkruan shkrimtarja Lily Töngi-Andrews.

Verë e ngrohtë me diell ose e ftohtë, dimër me dëborë, pranverë e freskët, shumëngjyrëshe ose vjeshtë e artë më e freskët – joshja është e prekshme. Tani ju takon të zgjidhni se cilën stinë apo temperaturë preferoni apo dëshironi të përjetoni, raporton The Local, transmeton albinfo.ch.

Këtu janë pikat kryesore të çdo sezoni:

Vjeshtë: shtator – nëntor

Gjethet, gjethet, ngjyra e gjetheve. Të mbushura me të verdha, të kuqe dhe portokalli, faqet e maleve, pyjet, qytetet dhe fshatrat i kthejnë ngjyrat e tyre në nuanca të arta. Shikoni këtë hartë të gjetheve për të gjetur më të gjallët.

Moti po ftohet, pemët janë mahnitëse dhe turmat e verës kanë filluar të shpërndahen ose tashmë janë larguar. Por, ndoshta më e mira nga të gjitha: gjërat bëhen më të lira.

Sezoni i verërave ka filluar me vjeljen e rrushit dhe shëtitjet e shumta në vreshta janë edukative dhe të shijshme. Me verën e nxehtë të fundit, pritet një korrje e mirë dhe verë e shkëlqyer këtë vit në gjashtë rajonet e verërave të Zvicrës.

Parqet zvicerane janë gati për t’u zbuluar dhe vjeshta është një kohë e mrekullueshme për të ecur në shëtitje në shtigjet e shumta që përshkojnë vendin.

Dëshmoni një Alpabzug të famshëm (prejardhje alpine), kur lopët që kanë qenë në male për kullotat verore sillen në shtëpi në hambarët e tyre në lugina për dimër.

Oktoberfestet zhvillohen gjithashtu në Zvicër dhe më të mirat mund të gjenden në Cyrih, Lucern, Winterthur, Baden, Züri-Wiesn dhe Wädenswil, transmeton tutje albinfo.ch.

Dimër: dhjetor deri në shkurt

Mund të priten ditë me gaz dhe netë vezulluese kudo që bie borë. Mund të bjerë borë edhe në qytete dhe qyteza, gjë që shton një tërheqje përrallore.

Jo vetëm që mund të merrni pjesë në skijimin tradicional dhe snowboarding, por ka edhe një mori aktivitetesh të tjera për sezonin më të ftohtë të vitit: shëtitje me këpucë dëbore, ecje dimërore, ecje me rrëshqitje gjatë natës, udhëtim me sajë, udhëtim me qen dhe ski ndër-vend. Shikoni se ku mund të shkoni këtu.

Ka shumë tregje të Krishtlindjeve dhe është pothuajse e pamundur të përmendësh më të mirët: Bazeli, Zürich dhe Berna janë në krye të një grupi të pafund.

Udhëtimet hekurudhore dimërore përfshijnë Bernina dhe Glacier Express dhe udhëtimin magjik Grand Train Tour të Zvicrës – të gjitha superlativat në fjalor nuk mund t’i bëjnë të drejtë këto udhëtime.

Patina në akull në shesh patinazhi natyral të akullit ndërsa liqenet ngrijnë mbi të – të njohurit janë Davos, Katzensee jashtë Zürichut dhe Lac de Joux në Jura.

Raclette, Fondue, Marroni (gështenja) dhe Glühwein (verë e zier) janë në rrugë dhe në restorante për të ngrënë dhe pirë derisa zemra juaj të kënaqet.

Banjat termale janë gati për t’ju mbajtur të ngrohtë në ditët e dimrit. Sugjerime: Mineralbad & Spa Rigi Kaltbad, Dampfbad Basel, Panorama Resort & Spa.

Ende nëpër rrugët e qyteteve dhe fshatrave të dekoruara të gjitha mrekullisht dhe Krishtlindjet. Montreux, Bazel, Cyrihu dhe Berna janë veçanërisht të bukura dhe ka edhe festivale magjike të dritës.

Pranverë: mars deri në maj

Lulet e egra po lulëzojnë me ngjyrat e ylberit në luginat dhe malet e harlisur. Pranvera ka ardhur dhe lopët po shkojnë drejt maleve.

Turistët e skive dhe dëborës janë larguar dhe turma e verës nuk ka mbërritur. Prandaj, akomodimi dhe udhëtimi janë më të lira pasi resortet shpesh mbyllen.

Ecja ia vlen me temperatura më të ulëta dhe shtigjet janë të pastra nga bora deri në 2000 m. Megjithatë, majat janë ende të mbuluara me borë dhe magjepsëse – Gjurma e Panoramasë së Malit Rigi, Berggasthaus Aescher – restoranti në shkëmb ose ecni në një pjesë të shtegut zviceran dhe shikoni se ku filloi Konfederata Zvicerane.

Ndërsa bora shkrihet, ujëvarat e tyre janë të shumta dhe vizioni dhe zhurma e ujit të akullt që rrjedh poshtë maleve janë mbresëlënëse. Megjithatë, kini kujdes nga përmbytjet e shpejta. Shikoni ujëvarat në Zvicër.

Çiklizmi malor është i përsosur për motin e pranverës dhe nuk do ta besoni se sa shtigje dhe pista ka për çiklizëm enduro, të gjitha malore, turne dhe biçikleta elektronike në mal për nga fillestarët deri tek kalorës të avancuar në çdo kanton.

Udhëtimet në qytet dhe fshat, dhe shëtitjet në liqen dhe lumë në këtë kohë të butë janë të duhura, jo shumë të ftohtë dhe jo shumë të nxehtë. Shikoni Ballenberg nëse doni të shihni jetën tradicionale zvicerane të gjitha në një vend.

Njëmbëdhjetë orë ditë, zonat malore janë ende të ftohta me netë të ftohta, por kujdes: mund të ketë shumë shi.

Verë: qershor deri në gusht

Vera është sezoni i lartë dhe ka më shumë turma, udhëtimi është i shtrenjtë dhe resortet janë të hapura dhe plot, prandaj sigurohuni që të rezervoni mirë paraprakisht.

Vera nënkupton gjithashtu një bollëk festivalesh në natyrë. Ata janë kudo: në qytete, në male dhe buzë liqeneve. Ekziston një zgjedhje zgjedhore duke përfshirë muzikën dhe artin, ushqimin dhe pijen, kulturore dhe historike dhe filmin.

Për aventurierët, teleferikët janë të hapur, kështu që ju mund të arrini në majat e maleve për shëtitje, paragliding, kërcim me bunjee, parqe me litar dhe vrapime me rrëshqitje.

Nëse është nxehtë dhe mund të bëhet e nxehtë, është një arsye tjetër për të ikur në male pasi ka ende borë në disa zona gjatë gjithë vitit, por mund të jetë e mbushur me njerëz. Bora e verës mund të gjendet në Titlis, Jungfraujoch, Zermatt/Matterhorn dhe Saas Fee.

Në liqene ka pedalo, SUP (dërrasa me vozitje në këmbë) dhe lundrime të panumërta, duke përfshirë avullore me vozis, lundrim dhe pamje panoramike.

Përreth liqeneve, ka mundësi për patinazh, pikniqe, restorante dhe Badis/Lidos (pishina të jashtme që mund të gjenden edhe pranë lumenjve). Ose thjesht endeni përreth dhe shikoni peizazhin e kartolinave.

Shpëtoni nga vapa dhe vizitoni muzetë dhe galeritë e artit me famë botërore. Disa nga më të vizituarit janë Muzeu i FIFA-s, Technorama, Muzeu i Transportit i Zvicrës, Kunsthaus Zürich dhe Paul Klee Center, si fillim. Zvicra ka një zgjedhje të madhe, me mbi 900 galeri arti dhe muzeume.

Pesëmbëdhjetë orë rreze dielli për të shijuar sa më shumë në ditë.

Faktorët personalë do të luajnë një rol në zgjedhjen e një periudhe të vitit për të vizituar: udhëtimi me fëmijët gjatë pushimeve shkollore, turma ose pa turma, aventura ose kultura, aktive ose e ftohtë, nxehtë ose ftohtë, diell ose borë, një preferencë ngjyrash – zgjedhjet nuk mbarojnë kurrë.

Ajo që nuk është problem është se ka gjithmonë diçka për të bërë, dhe shumë aktivitete mund të përzihen dhe kombinohen gjatë gjithë vitit. Pra, në fund të fundit, çdo sezon është i zbatueshëm dhe ia vlen të vizitohet.