Të tjera

Donjeta Sadiku humb në gjysmëfinale, stoliset me medaljen e bronztë

Donjeta Sadiku ka arritur edhe një sukses të madh në boks, duke arritur të stoliset me medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian që po mbahet në Budvë të Malit të Zi.

Boksierja jonë pësoi humbje në gjysmëfinale nga kampionia olimpike Tokio 2020, Kellie Harrington, e Irlandës, kategoria -60 kg e Kampionatit Evropian, që po mbahet në Budva të Malit të Zi.

Në një meç të fortë dhe thuajse të barabartë, Donjeta u mposht nga irlandezja, Harrington që kaloi në finale me rezultatin 5:0.

Në fakt dy boksieret në ring kanë shkëmbyer goditje vazhdimisht dhe paraqitja e Donjetës nuk dukej për humbje me atë rezultat.

Donjeta më herët këtë vit ka fituar edhe medalje të bronztë botërore.