Lajme

Ekonomia globale mund ‘të shkundë’ pandeminë në vitin 2021

Vaksinat dhe stimujt e freskët ekonomikë të premtuar nga Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, do t’i japin ekonomisë globale një shans për të lënë pandeminë pas saj në vitin 2021, thanë politikëbërësit dhe udhëheqësit e industrisë në konferencën e Reuters Next.

Optimizmi i tyre erdhi përkundër një rigjallërimi në rastet e COVID-19 që ka nxitur Bankën Botërore të ulë parashikimin e saj të rritjes për këtë vit dhe të paralajmërojë se vonesat në programet e vaksinimit mund të vlerësojnë edhe më tej shërimin. Kreu i gjigantit gjerman të inxhinierisë Siemens AG tha se Kina po drejton ekonominë botërore, por ishte optimist për rimëkëmbjen në Shtetet e Bashkuara, ku Biden ka premtuar një shpërndarje më të shpejtë të vaksinave dhe më shumë stimuj ekonomikë.

“Në SHBA … ata po mbajnë të gjitha kartat dhe nëse i vendosin paratë për të punuar në një mënyrë të mençur, do të ketë një gjysmë të dytë shumë, shumë, të fortë të vitit 2021 dhe veçanërisht në vitin 2022”, tha shefi ekzekutiv i Siemens, Joe Kaeser.

Evropa dhe Shtetet e Bashkuara tani duhet të “marrin masat e tyre së bashku dhe të vendosin miliarda e triliona dollarë dhe euro të cilat janë premtuar të funksionojnë”, tha ai në forumin dixhital.

Lufta kundër pandemisë, e cila ka marrë 1.9 milionë jetë njerëzish në mbarë botën, tani ka hyrë në një fazë kritike ndërsa vendet në të gjithë botën zhvillojnë fushata vaksinimi që synojnë të imunizojnë pjesë të mëdha të popullatave të tyre deri në fund të vitit, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI