Lajme

Era Syla, shqiptarja nga Kosova u pranua në njërin ndër universitetet më të mira të botës

Nxënësja kosovare pranohet në njërin ndër universitetet më të mira të botës

Era Syla, shqiptarja nga Kosova është pranuar për të studiuar matematikë në njërin ndër universitetet më të mira të botës, në MIT – Massachusetts Institute of Technology në SHBA, shkruan albinfo.ch.

Kjo u bë e ditur nga Shoqata e Matematikantëve të Kosovës.

Kjo e fundit kishte fituar Medalje të Bronztë në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza – EGMO 2020, duke u bërë kështu fituesja e parë nga Kosova e një medalje në EGMO.

Shoqatat e Matematikanëve të Kosovës nëpërmjet një postimi në Facebook, iu ka shprehur mirënjohje dhe falënderim të gjithë atyre që kanë kontribuoar në realizimin e arritjen e këtij suksesi nga ana e saj. /Albinfo.ch

 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI