Lajme

Exit poll-i në Gjermani: Partia e Merkelit merr rezultatin më të dobët në histori

Projeksionet e para mbi zgjedhjet parlamentare në Gjermani tregojnë për një garë kokë më kokë mes kandidatit për kancelar nga SPD dhe CDU, ndërsa Të Gjelbërit kanë marrë më pak vota se sa pritej por kanë mbetur parti e tretë.

Olaf Scholz i SPD shpreson t’i japë fund sundimit 16-vjeçar konservator me në krye Angela Merkel qëndron në kuotën e 25.8%.

Për konservatorët e Merkel, CDU/CSU parashikimet japin 24.2% të votave që do të ishte rezultati më i dobët në të gjithë historinë e partisë.

Kjo mund të konsiderohet një refuzim për të mbështetur kandidatin e tyre Armin Laschet.

Pak pas publikimit të parashikimeve, Laschet doli para mediave duke falënderuar Merkel për 16 vitet e saj si Kancelare.

Ai foli për një garë të fortë, por theksoi se CDU nuk është e kënaqur me këtë rezultat.

Nga SPD deri tani ka folur Sekretari i Përgjithshëm, Lars Klingbeil i cili tha se rezultati tregon se është koha për ndryshim. Sipas tij SPD ka një mandate të qartë për të qeverisur vendin.

Social demokratët e udhëhequr nga Scholz kanë premtuar politika në mbështetje të klimës, rritjen e pagës minimale dhe përmirësimin e kujdesit ndaj fëmijëve.

Ata kërkojnë një Evropë të fortë dhe janë të bindur për NATO-n./Euronews


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI