Lajme

Fauci: Vaksina anti-Covid, gati në dhjetor të këtij viti

Bota është duke punuar me shpejtësi “pandemike” për të finalizuar sa më shpejt të jetë e mundur një vaksinë anti-Covid.

Lajmin e mirë e ka dhënë eksperti i lartë shëndetësor për sëmundjet Infektive në SHBA, Dr. Anthony Fauci.

Ai ka thënë se vaksina kundër COVID-19 do të jetë e sigurt dhe gati në dhjetor të këtij viti, ndërsa për përdorim masiv në muajt e parë të 2021-ës.

“Unë mendoj se ndërsa hyjmë në vitin 2021, ju do të keni një vaksinë që do të ishte e disponueshme për njerëzit në Shtetet e Bashkuara”, tha Fauci për Uashington Post, përcjell albinfo.ch.

Autoritetet federale të shëndetësisë në SHBA po zbatojnë një plan për të prodhuar 300 milionë doza të një vaksine në një afat kohor të shkurtër.

Sipas Faucit, një çerek milion njerëz kanë shprehur interes për të marrë pjesë në studime për vaksinat eksperimentale kundër koronavirusin.

Eksperti theksoi se ka ende shumë pikëpyetje e të panjohura mbi koronavirus. Dhe shpreson të marrë disa përgjigje deri në dhjetor nga një studim, ku tregohet se sa shpesh fëmijët infektohen dhe nëse përhapin infeksionin tek të rriturit.

Ai gjithashtu tha se ishte i kënaqur me konferencat e shtypit të fundit të presidentit Donald Trump, duke thënë se Trump po këshillonte njerëzit të mbanin maska dhe të praktikonin distancimin.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI