Lajme

Ford dhe Volkswagen do të prodhojnë rreth 8 milionë automjete

Ford dhe Volkswagen thanë të mërkurën se ata do të krijonin deri në 8 milionë njësi kamionësh të mesëm dhe furgonë.

Prodhuesit e automjeteve do të bashkëpunojnë në një furgon të ndërtuar nga Volkswagen, një furgon mallrash 1 ton, i ndërtuar nga Ford, dhe një kamion mesatar Volkswagen, i ndërtuar në platformën Ford Ranger.

Ford dhe VW njoftuan partneritetin e tyre në janar 2019, kjo pasi prodhuesit e makinave në mbarë globin bashkojnë forcat për të investuar në teknologji elektrike dhe vetëdrejtuese për të ndihmuar në kursimin e miliarda dollarëve, shkruan reuters, përcjell albinfo.ch.