Lajme

Francezët protestojnë kundër masave të reja anti-COVID

Mijëra qytetarë protestuan të shtunën në rrugët e Francës kundër rregullave të reja për coronavirusin, të shpallura nga qeveria në fillim të javës.

Në Paris, në një pankartë shkruhej: “Jo vaksinimit të detyrueshëm, liria e shkelur”.

Ndërsa, në pankartën e një tjetër qytetari shkruhej: “Macron, jo diktaturës shëndetësore”.

Disa protestues të “jelekverdhëve” morën pjesë në tubimet në gjithë vendin. Po kështu, një numër udhëheqësish të partive të ekstremit të djathtë u bashkuan me protestën në kryeqytetin francez.

Masat e diskutueshme përfshijnë vaksinimin e detyrueshëm për punonjësit shëndetësorë dhe një detyrim për qytetarët që të jenë të pajisur me certifikatën e vaksinimit për të frekuentuar shumicën e vendeve publike.

Certifikata e shëndetit u jepet atyre që janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19 ose kanë prova të një testi negativ të marrë brenda 48 orësh.

Qeveria franceze thotë se masat e reja janë të nevojshme për të frenuar variantin Delta, i cili po nxit një valë të infeksioneve të reja në vend.

Të premten autoritetet e shëndetit publik raportuan mbi 10,900 raste të reja.

Kjo është pothuajse një rritje trefish e shifrave krahasuar me mesin e qershorit.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI