Futboll

GC aktivizoi talentin boshnjak përkundër ligjeve zvicerane

Më 4 shkurt mesfushori boshnjak Rifet Kapic (22) debutoi me skuadrën zvicerane GC, pasi më 12 janar kishte lidhur një kontratë deri qershor 2022. Ndaj talentit 22 vjeçar ka pasur oferta edhe nga klube italiane dhe spanjolle, ndërsa së fundi ishte aktivizuar me ND Gorica në Slloveni.

Duke qenë shtetas i Bosnjës, shtet jo anëtar i BE, ai mund të aktivizohet në futbollin zviceran vetëm nëse paraprakisht merr vizë dhe më pas të drejtën e punësimit. Kjo procedurë zgjat mirë tre javë, shkruan “Blick”.

Megjithatë GC e aktivizoi të riun që në 4 shkurt kundër Sionit, sipas gjitha gjasave pa të drejtë punësimi dhe qëndrimi, përcjell albinfo.ch. Kjo mund të sjell gjobitjen e klubit zviceran, ngjashëm siç ndodhi në 1990 me Hoppers, duke u dënuar me 5000 franga zvicerane, ndërsa sot dënimi i tillë mund të shkojë deri në 20.000 franga.

Deri tani GC nuk ka dashur të komentojë për rastin.