Lajme

Hakerët publikojnë të dhënat personale të politikanëve gjermanë

Të dhënat personale dhe dokumentet e qindra politikanëve gjermanë dhe figurave publike, përfshirë kancelaren Angela Merkel, janë publikuar në internet.

Kjo sipas Reuters është një prej shkeljeve më të mëdha të të dhënave të Gjermanisë, përcjell Albinfo.ch.

Një analizë paraprake tregoi se të dhënat ishin marrë nëpërmjet “përdorimit të gabuar të informacionit të log-in për shërbimet cloud, llogaritë e-mail ose rrjetet sociale”, tha Ministri i Brendshëm Horst Seehofer në një deklaratë.

Ai tha se nuk kishte dëshmi se sistemet kompjuterike të shtëpisë gjermane të parlamentit ose të qeverisë ishin komprometuar, por nuk ofruai detaje të mëtejshme.

Ministria tha se mbetet e paqartë nëse shkelja, e cila shkaktoi një takim urgjent të agjencisë kombëtare të mbrojtjes kibernetike të BSI, ishte rezultat i një ndërhyrjeje ose rrjedhje.

Autoritetet po hetojnë të gjitha mundësitë, duke përfshirë spiunazhin.

Sipas një burimi qeveritar, i cili tha se nuk kishte gjasa që ndonjë person i vetëm mund të përpilonte sasi masive të të dhënave që ishin lëshuar, shkruan Reuters, përcjell Albinfo.ch.

Transmetuesi publik RBB, tha se të dhënat, janë botuar në një llogari në Tëitter, përfshinin adresat, letrat personale dhe kopjet e kartave të identitetit. Ai tha se identiteti i kryerësve dhe motivi i tyre ende është i panjohur.

Llogaria, e cila ekzistonte për katër vjet tashmë është fshirë.

Ajo fillimisht filloi të lëshonte të dhënat e dhjetorit të cilat ishin vendosur në një kalendar elektronik.

Shtrirja e rrjedhave të të dhënave u bë e dukshme të enjten në mbrëmje, thanë burimet, shkruan Reuters, përcjell Albinfo.ch.

Mediat gjermane thanë se një numër faksi dhe dy adresa elektronike të përdorura nga Merkel ishin publikuar por qeveria tha se nuk u shfaq asnjë material i ndjeshëm nga zyra e saj.

Materiali i thyer, përfshinë edhe bisedat private nga kreu i të Gjelbërve Robert Habeck me anëtarët e familjes dhe kartat e identitetit të fëmijëve të tij.

Gazeta Die Ëelt njoftoi të premten vonë se listat e publikuara përfshinin emrat e 410 anëtarëve të konservatorëve të Merkelit, 230 socialdemokratë, 106 anëtarë të partisë së të Gjelbërve, 91 anëtarë të partisë radikale të majtë dhe 28 demokratë të lirë.