Kosova

Historike: Kosova merr Mirënjohje të Veçantë për Përfaqësim Shtetëror në Bienale

Bëhet e ditur se Pavijoni i Republikës së Kosovës ka marrë Mirënjohje të Veçantë për Përfaqësim Shtetëror në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të Ekspozitës së 60-të Ndërkombëtare të Artit në Bienalen e Venecias, përcjell albinfo.ch.

Kjo është hera e parë që shteti i Kosovës merr mirënjohje të tillë që nga pjesëmarrja e parë në vitin 2013.

Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, në Facebook, me mbishkrimin “Sërish! Shteti ynë prek majat e suksesit botëror në art”.

Më poshtë gjeni postimin e plotë:

Gratë e Kosovës shkruajnë histori. Sërish! Shteti ynë prek majat e suksesit botëror në art.

Pavijoni i Republikës së Kosovës merr Mirënjohje të Veçantë për Përfaqësim Shtetëror në edicionin e 60-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Artit në Bienalen e Venecias. Kjo është hera e parë që shteti ynë merr mirënjohje të tillë që nga pjesëmarrja e parë në vitin 2013.

Një arritje e jashtëzakonshme e artistes Doruntina Kastrati, e cila e vendosi Kosovën në mesin e më të mirëve në konkurrencë me mbi 80 shtete nga e gjithë bota.

Instalacioni skulpturor “Heshtjet Kumbuese të Metalit dhe Lëkurës” me kuratore Erëmirë Krasniqi dhe komisionere Hana Halilaj, ka rrënjët te përvojat e grave që kanë punuar në një fabrikë llokumesh në Prizren, në vendlindjen e artistes.

Përgëzime për gjithë ekipin, përgëzime për Kosovën.