Lajme

Italia nënshkruan kontratë 8 miliardë euro për gazin

Kompania shtetërore italiane e energjisë ENI ka nënshkruar një marrëveshje prej 8 miliardë dollarësh me Korporatën Kombëtare të Naftës të Libisë për të zhvilluar dy fusha libiane të gazit në det të hapur.

Kjo, në një kohë kur vendet evropiane kërkojnë të shkurtojnë varësinë e tyre nga energjia ruse.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “AFP” dhe “Reuters”.

ENI do të ndihmojë në zhvillimin e dy fushave në det të hapur, me prodhimin që pritet të fillojë në 2026, tha kompania më 28 janar.

Kompania shtetërore italiane e energjisë vlerësoi se fushat mund të prodhojnë rreth 7.5 miliardë metra kub gaz në vit ose më shumë se dy të tretat e sasisë së importuar nga Italia nga Rusia vitin e kaluar.

Kombet evropiane kanë nxituar blerjen e gazit natyror nga burime jo-ruse, duke përfshirë Afrikën e Veriut, pas pushtimit të Ukrainës nga Moska në shkurt 2022.

Rusia, furnizuesi më i madh i gazit natyror në Evropë përpara pushtimit, shkurtoi ndjeshëm eksportet në kontinent vitin e kaluar në atë që zyrtarët e BE-së thanë se ishte një përpjekje për të shantazhuar Brukselin për të shkurtuar mbështetjen për Ukrainën.

Italia ka qenë konsumatori i dytë më i madh i gazit rus në Evropë pas Gjermanisë.

Ulja e energjisë ruse bëri që çmimet e gazit natyror në Evropë të rriteshin në nivele rekord, duke detyruar kompanitë dhe konsumatorët të ulin konsumin.

Çmimet që atëherë janë kthyer në nivelet e paraluftës mes një dimri të ngrohtë.

Njoftimi i ENI erdhi ndërsa kryeministrja italiane Giorgia Meloni vizitoi Afrikën e Veriut të pasur me energji.