Lajme

Këto janë tregjet e Krishtlindjeve në Vjenë

Krishtlindja është “stinë” e Vjenës, të cilën mund ta shihni qartë nga numri i tregjeve të Krishtlindjeve që shfaqen tashmë në nëntor.

Ekziston edhe një për shumicën e shijeve – nëse jeni duke kërkuar për një spektakël verbues të dritave dhe gamën më të gjerë të mundshme të ushqimeve, Glühwein dhe mallra pushimi – ose favorizoni një atmosferë më të nënvlerësuar ‘klein, aber fein’ (të vogël, por të këndshme).

Ata që kërkojnë për krye të linjës që ka të ofrojë kryeqyteti austriak për Krishtlindje mund të shikojnë Christkindlmarkt në Rathausplatz, ose Tregun e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri në Pallatin Schönbrunn. Weinachstdorf am Maria-Theresien Platz gjithashtu i përshtatet bukur kësaj faturë, shkruan The Local.

Të tre janë të mëdhenj dhe qendrorë, me gamën më të madhe të mundshme të ushqimeve dhe mallrave – si në shumëllojshmëri, ashtu edhe në çmim.

Tregu i Pallatit Schönbrunn pret gjithashtu një numër shfaqjesh muzikore live, duke kombinuar tingujt e Krishtlindjeve me dritat e ndezura dhe verën për t’ju dhënë stimulimin më të lartë të mundshëm ndijor.

Maria-Theresien Platz ju lejon të pini Glühwein dhe të shfletoni tezgat nën syrin vigjilent të statujës së Perandoreshës – dhe vazhdon si një treg i Vitit të Ri, edhe pas Krishtlindjeve, diçka që nuk është rasti për shumicën e tregjeve në Vjenë.

Për ata që kërkojnë diçka pak më intime dhe komode, Tregu i Krishtlindjeve në Stephansplatz kthehet në një sezon festiv më tradicional, me arkitekturën gotike të Stephansdom që reflekton nuancat e buta të dritave të Krishtlindjeve kundër një koleksioni më të vogël tezgash prej druri, duke shitur produkte më tradicionale, përcjell albinfo.ch.

Në mënyrë të ngjashme, Altwiener Christkindlmarkt në Freyung fokusohet më shumë në artet dhe zanatet. Çdo ditë, madje mund të kapni një demonstrim të artizanatit tradicional. Ndërkohë, të gjitha punimet artizanale të shitura në Adventmarkt am Karlsplatz bëhen në vend.

Ata që kërkojnë një ndjenjë veçanërisht simpatike autentike mund të vizitojnë një nga tregjet më të vjetra të Krishtlindjeve në Austri – Weihnachtsmarkt am Spittelberg, i vendosur mes shtëpive të ngushta dhe rrugëve me kalldrëm të lagjes Spittelberg. Fokusi këtu është që shitësit më të vegjël të shfaqen dhe të shesin mallrat e tyre autentike.

Për diçka të kufizuar në kohë dhe krejt ndryshe, provoni Tregun Mesjetar të Krishtlindjeve, të organizuar nga Muzeu Ushtarak i Vjenës, në fund të nëntorit dhe fillim të dhjetorit. Tregu katërditor përmban gjithçka, nga punimet metalike dhe gdhendjet në dru, te ushqimet e shijshme dhe të freskëta, direkt në vend nga pronarët e stallave. Do të gjeni gjithashtu xhonglerë dhe gardh në vend për të argëtuar turmat. Hyrja është madje falas për ata që janë të veshur me kostume mesjetare, shkruan The Local.