Lajme

Kina ua ndalon zyrtarëve qeveritarë përdorimin e iPhone

Kina ka urdhëruar zyrtarët në agjencitë e qeverisë qendrore që të mos përdorin iPhone-ët e Apple dhe pajisje të tjera të markës së huaj për punë ose t’i sjellin ato në zyrë, raportoi të mërkurën Wall Street Journal, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje.

Urdhrat janë dhënë nga eprorët ndaj stafit të tyre në javët e fundit dhe nuk ishte e qartë se sa gjerësisht po shpërndaheshin urdhrat, tha WSJ.

Ndalimi vjen përpara një ngjarjeje të Apple (AAPL.O) javën e ardhshme që analistët besojnë se do të ketë të bëjë me hedhjen në treg të një linje të re iPhone dhe mund të shkaktojë shqetësim në mesin e kompanive të huaja që operojnë në Kinë, ndërsa tensionet kino-amerikane përshkallëzohen.

Raporti i WSJ nuk përmendi emrat e prodhuesve të tjerë të telefonave përveç Apple (AAPL.O).

Apple dhe Zyra e Informacionit e Këshillit Shtetëror të Kinës, e cila merret me pyetjet e mediave në emër të qeverisë kineze, nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

Për më shumë se një dekadë, Kina ka kërkuar të zvogëlojë varësinë nga teknologjitë e huaja, duke kërkuar nga firmat e lidhura me shtetin, si bankat, të kalojnë në softuer lokal dhe të promovojnë prodhimin vendas të çipave.