Bota

Kompanitë zvicerane i vëzhgojnë protestat në Hong-Kong

Protestat e demokracisë në Hong Kong kanë prishur fluturimet, dyqanet e mbyllura dhe kanë vendosur vëmendjen globale në territorin kinez. Kompanitë zvicerane po monitorojnë situatën, duke u kujdesur për ndikimin e këtij kaosi, përcjell albinfo.ch

Përderisa ekonomia e Hong-Kongut ka ngecur në muajt e fundit, ndikimi i trazirave të fundit deri më tani duket i madh.

Sally Yan, një ekzekutive kineze me qendër në Zvicër, udhëtoi në aeroportin ndërkombëtar të Hong Kongut në fillim të kësaj jave të veshur paanshmërisht për t’u siguruar që ajo nuk do të sinjalizonte lidhjen me secilën anë të konfliktit. “Nuk kam dashur të ngatërrohem me ngjyrat e bardha ose të zeza të veshura nga të dyja palët e protestave”, tha ajo në një intervistë.

Protestat filluan në fillim të qershorit dhe u intensifikuan në fillim të kësaj jave kur protestuesit u përleshën me policinë, duke çuar në telashet e mëdha të transportit. Të paktën pesë partnerë të mëdhenj tregtarë, përfshirë SHBA-në, Japoninë dhe Australinë, kanë lëshuar paralajmërime udhëtimi për ish-koloninë britanike.

Për kompanitë zvicerane, Hong Kongu është i rëndësishëm si një pikë e rëndësishme hyrëse në tregun e gjerë kinez. Një vështrim në shifrat zyrtare të tregtisë zvicerane tregojnë se sa është rasti: Ndërsa Zvicra eksportonte mallra me vlerë 29 miliardë CHF në Kinë, transmeton albinfo.ch

Howard Yu, një profesor në shkollën e biznesit IMD në Lausanne, i cili lindi dhe u rrit në Hong Kong, i tha sëissinfo.ch se “turbullirat rreth protestave po e dëmtojnë besimin e investitorëve në një mënyrë të drejtpërdrejtë”. Megjithatë, ai nuk ka dëgjuar për çdo kompani që tërhiqet nga rajoni.

UBS me seli në Cyrih u dërgoi një letër punonjësve, duke u kërkuar atyre që të monitorojnë me kujdes situatën dhe të marrin vendime të duhura për të mos e vënë veten në rrezik.

Mark Panday, një zëdhënës i bankës me qendër në Hong Kong, tha për swissinfo se “siguria e punonjësve është fokusi ynë kryesor”.  Banka Zvicerane vazhdon të operojë biznesin si zakonisht, tha Panday, por ajo “po u ofron punonjësve aranzhime fleksibile pune”, përcjell albinfo.ch.