Kosova

Distria në finale, kërkon medaljen e artë

Distria fantastike, kualifikohet në finale dhe i siguron Kosovës medalje

Xhudistja kosovare ka kaluar në finalen e madhe të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Gjeorgji, duke siguruar kështu medaljen e argjendtë, shkruan albinfo.ch.

Ajo në gjysmëfinale e mposhti xhudisten gjermane Macha Ballhaus

Distria Krasniqi ka kaluar në gjysmëfinale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Tbilisi të Gjeorgjisë, përcjell albinfo.ch.

Ajo do të ndeshet me gjermanen Mascha Ballhaus, derisa xhudistja Nora Gjakova ka kaluar në çerekfinale.

Xhudistja Flaka Loxha u mposht nga serbja Marica Perishiq.

Në këtë garë po marrin pjesë edhe Erza Muminoviq (-52 kg), Laura Fazliu (-63 kg) dhe Loriana Kuka (-78kg).

Në Grand Slamin e Xhudos që po mbahet në Tbilisi të Gjeorgjisë.

Po ashtu, Krasniqi ka triumfuar ndaj xhudistes belge, Amber Ryheul, në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Në këtë garë po marrin pjesë edhe Erza Muminoviq (-52 kg), Nora Gjakova (-57 kg), Flaka Loxha (-57 kg), Laura Fazliu (-63 kg) dhe Loriana Kuka (-78kg).