Kosova

Kryeministrja italiane i kërkoi Vuçiqit njohjen e Kosovës

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, gjatë vizitë së saj në Serbi i ka përsëritur presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, mbështetjen e Italisë për hyrjen e Serbisë në Bashkimin Evropian, por në këmbim kërkoi njohjen e Kosovës, edhe në zonën ku është i pranishëm minoriteti serb, sipas medias italiane La Repubblica.

“Në të njëjtën kohë, Vuçiq kërkoi të përshpejtohet procesi i hyrjes së Serbisë në Evropë, në dritën e nacionalizmit të ekstremit të djathtë që edhe ai, një nacionalist në çdo rast, e ka gjithnjë e më të vështirë për ta kontrolluar: vrasja e një polici ishte e mjaftueshme pikërisht në Kosovë, për të ngritur tensionin me përleshje në kufi, ku ishte përfshirë edhe kontingjenti paqeruajtës italian”, thuhet në njoftim, përcjell albinfo.ch.

Meloni e ka përsëritur qartë linjën, pasi i kërkoi privatisht Vuçiqit një përpjekje për çështjen e Kosovës, e cila është shumë shqetësuese për BE-në.

“Ne kemi qenë dhe do të vazhdojë të jetë ndër mbështetësit kryesorë të procesit të zgjerimit: gjithmonë e kam cilësuar si ‘ribashkimin e Evropës’”, ka shkruar ajo.

Ajo është shprehur se ajo zonë është thelbësore për Evropën, e cila nuk mund të thuhet se është vërtet e bashkuar derisa Ballkani Perëndimor të ketë hyrë në familjen evropiane, teksa i ka lënë Vuçiqit një mesazh jo vetëm për Kosovën, por edhe për marrëdhëniet me Rusinë.

“Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është një rrugë që ne duhet të vazhdojmë ta ndjekim, edhe sepse është thelbësore të garantojmë këtë rajon”, ka thënë ajo.