Lajme

Kur mund të shkojmë përsëri në pushime? Ja çka thonë ekspertët

Pasi rastet me koronavirus arritën në rekord të të gjitha kohërave në janar të 2021, numri i tyre globalalisht ka filluar të bjerë tashmë.

Rritjet e vaksinimeve tani janë duke u zhvilluar në të gjithë botën, por kur bëhet fjalë për rikuperimin e udhëtimeve të kohës së lirë, ende kemi rrugë për të bërë.

Ndërsa ekspertët e udhëtimeve janë optimistë se gjërat ngadalë do të fillojnë të hapen përsëri këtë vit, sa shpejt kjo do të varet nga vendi ku jeni, ku doni të udhëtoni dhe nëse virusi dhe llojet e tij mutantë janë në gjendje të vihen nën kontroll, raporton CNN, transmeton Albinfo.ch.

Me kaq shumë pasiguri, veprimi më i këshillueshëm në pjesën më të madhe të botës është akoma të qëndrosh në shtëpi. Megjithatë, nuk ka asnjë rrezik në shikimin drejt së ardhmes. Ne u kërkuam ekspertëve të vlerësojnë se kur njerëzit do të jetë në gjendje të shkojë në pushime përsëri, nëse ndonjëherë, udhëtimet mund të kthehen në normalitet.

Kur do të jemi në gjendje të fluturojmë në distanca të gjata?

“Ka disa destinacione që udhëtarët akoma mund të rezervojnë një fluturim të gjatë tani nëse dëshirojnë”, thotë Bryce Conway, ekspert i shpërblimeve të udhëtimit dhe themelues i 10xTravel. “Për shembull, ka fluturime të hapura për pasagjerët amerikanë për në destinacione si Shqipëria dhe shumë pjesë të Karaibeve. Por unë nuk pres që vëllimi i linjave të transportit të gjatë të rritet në nivelet sikur para-Covid-19 deri në 2022.”

Alexis Barnekow, themelues dhe CEO i rezervimit të aplikacionit Chatflight, pajtohet. “Pothuajse gjithçka është akoma e rezervueshme, me disa përjashtime,” thotë ai. “Zelanda e Re / Australi është më e vështirë për t’u rezervuar sepse linjat ajrore të tilla si Qantas kanë ulur inventarin e tyre në një masë të madhe.

“Dy linja ajrore të tjera që kanë ulur inventarin e rezervueshëm janë Thai Airways dhe Singapore Airlines, (megjithëse kjo) më shumë për arsye financiare.
Në thelb të gjitha linjat ajrore të tjera po përpiqen të mbajnë furnizimin në të njëjtat nivele si më parë në mënyrë që të mbajnë rrjedhën e parave të gatshme. Mund të rezervoni por rreziku i anulimit të fluturimeve dhe planifikimit është shumë më i përhapur.”

Rregullat për hyrje, natyrisht, ndryshojnë nga destinacioni në destinacion dhe gjithashtu gjatë vendit të nisjes. Dubai, për shembull, është një nga destinacionet më të hapura në botë, ndërsa Zelanda e Re është ndër më të mbyllurit.

Udhëtarët duhet të kontrollojnë rregulloret në kohën e rezervimit dhe përsëri para se të udhëtojnë, dhe të mos bëjnë udhëtime të panevojshme kur është kundër udhëzimit zyrtar.

Kur bëhet fjalë për udhëtimet e gjata për kohë të lirë, pritet të bëhen më të lejueshme dhe të këshillueshme, me optimizëm, në fund të vitit 2021.

Transportuesi australian Qantas, një nga goditësit më të mëdhenj të aviacionit, njoftoi javën e kaluar se planifikon të rifillojë fluturimet ndërkombëtare – në një shkallë të reduktuar – deri në fund të tetorit.

Në anën tjetër të botës, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar – e cila ka pasur shkallën më të lartë të vdekjes nga Covid në Evropë – ka thënë se nuk do të heqë kufizimet e saj për udhëtimet ndërkombëtare deri në maj.

“Mbyllja është ndoshta aq e rreptë sa nuk ka qenë ndonjëherë, veçanërisht në Evropë, SHBA dhe kështu me radhë,” thotë Chris Goater, kreu i komunikimeve të korporatave në Shoqatën Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA), trupi global i tregtisë së aviacionit. “Ne shpresojmë që të ketë dritë në fund të tunelit”, megjithëse “ne presim që transporti i gjatë të jetë gjëja e fundit për t’u rikuperuar”.

Lidhja e tregjeve të largëta rrezikon ekspozimin ndaj varianteve të reja të mundshme, për të cilat qeveritë kuptohet se janë të kujdesshme, thotë Goater. “Shumë udhëtime biznesi janë me ngarkesa të gjata dhe kjo mund të marrë ca kohë për t’u rikuperuar ndërsa bizneset kujdesen për paratë e tyre”, shton ai për CNN, përcjell Albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI