Kosova

Kurti në 25 vjetorin e çlirimit: Mirënjohje ndaj çdo luftëtari

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar 12 qershorin, Ditën e Çlirimit, përcjell albinfo.ch.

Kurti u shpreh se BE-ja është familja jonë dhe se Kosova është duke qëndruar së bashku me aleatët.

Shefi i ekzekutivit theksoi se Kosova ka përkujtuar viktimat e masakrave dhe ka denoncuar krimet kundër njerëzimit.

“Ne duam që në Kosova të gëzojë mardhënie të mira fqinjësore në gjithë rajonin tonë. Ne po e kujtojmë Ditën e Çlirimit ku nga ajo ditë janë mbushur 25 vite të një kohe ku populli i Kosovës ka jetuar i pavarur duke mbrojtur lirinë me çdo kusht.”, u shpreh ai.

“Mirënjohje ndaj çdo luftëtari secilit aleat për të ardhmen tonë të përbashkët. Gëzuar e faleminderit.”, përfundoi ai.