Kosova

Kurti: Përurimi i objektit të ri të ambasadës sonë në SHBA, dëshmi e fortë për aleancën tonë

Gjatë ditës së djeshme është bërë përurimi i objektit të ri të Ambasadës së Kosovës në SHBA, i cili është blerë kohë më parë, përcjell albinfo.ch.

Në përurim morën pjesë ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien, si dhe ambasadori i Kosovës në SHBA, Ilir Dugolli.

Ndërkaq sot, përmes një postimi në Facebook, kryeministri Albin Kurti iu gëzua këtij momenti, duke thënë se objekti i Ambasadës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tash është pronë e Kosovës dhe shtëpi e përhershme e Republikës sonë atje.

“Me një arkitekturë moderne, karshi Katedrales Kombëtare të Washington-it të stilit neo-gotik anglez, ndërtesën e ambasadës sonë tani e gjeni në rrugën e Massachusetts, apo siç njihet ndryshe, ‘Rruga e Ambasadave’”.

“Përurimi i saj në objektin e ri, mes miqsh, në prag të 25-vjetorit të çlirimit të vendit, është simbolikë e thellë, dëshmi e fortë dhe festë për aleancën tonë”, deklaroi kryeministri Kurti.