Kosova

Macron tregon mbështetjen për Shqipërinë dhe flet për marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Rama u prit me ceremoni shtetërore nga Macroni, ndërsa u shpreh se një mikpritje të tillë nuk e kishte imagjinuar

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka theksuar nevojën për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Në një konferencë për shtyp të premten në Paris me Edi Ramën, kryeministrin e Shqipërisë, Macroni ka thënë se normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm për të gjitha çështjet rajonale.

“Dua të tregoj vendosmërinë e Francës për Ballkanin Perëndimor. Këtu bëhet fjalë për bashkimin e Evropës për ta bërë më të fortë në sfondin e agresionit rus në Ukrainë. Shqipëria ka vazhduar rrugën evropiane me vendosmëri, kini besim te mbështetja jonë. Jemi të impresionuar nga tërësia e reformave dhe kapacitetet për të avancuar. Dua të përshëndes zërin e fortë në rajon të Shqipërisë në skenën ndërkombëtare. Në të gjitha çështjet rajonale është e nevojshme normalizimi i marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës”, ka thënë Macron, transmeton albinfo.ch.

Rama u prit me ceremoni shtetërore nga Macroni, ndërsa u shpreh se një mikpritje të tillë nuk e kishte imagjinuar.

Macroni ndërkohë u shpreh i impresionuar me reformat e Shqipërisë për integrimin në Bashkimin Evropian.

Gjatë kësaj vizite, Rama dhe Macron nënshkruan marrëveshje ndërqeveritare që do të thellojnë bashkëpunimin mes shteteve, veçanërisht në fushën e menaxhimit të ujit, atë të turizmit të qëndrueshëm dhe inovacionit.

Takimi i Ramës me Macronin, vjen disa ditë pasi presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u takua me udhëheqësin francez në Paris.

Pas takimit me Vuçiqin, Macron kërkoi që Kosova dhe Serbia të zbatonin Marrëveshjen në rrugën drejt normalizimit – të arritur vitin e kaluar – duke theksuar se Franca do të sigurohet që çdo hap i kësaj marrëveshjeje do të përmbushet.