Kosova

Mbi 150 mijë vota më shumë Vjosa Osmani se Avdullah Hoti

Vjosa Osmani ka fituar 200, 245 vota, kurse Avdullah Hoti deri më tani ka grumbulluar 50,204 vota

Vjosa Osmani, deri më tani ka dalë kandidatja më e votuar në këto zgjedhje, duke lënë prapa vetes bartësit e listave dhe liderët e partive të tjera politike, transmeton albinfo.ch.

Nga 80 për qind të votave të numëruara deri tani, pa votat e diasporës dhe ato me kusht, në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani ka fituar 200, 245 vota, kurse ish bashkëpartiaku i saj nga radhët e LDK-së, Avdullah Hoti deri më tani ka grumbulluar 50,204 vota.

Nga ana tjetër, kryetari në detyrë dhe bartësi i listës dhe kandidati për kryeministër i PDK-së, Enver Hoxhaj mori gjithsej 73, 615 vota.

Ndërsa lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka marrë gjithsej 30,189 vota.

Kryetari i Nismës Socialdemokrate dhe bartësi i listës, Fatmir Limaj, ka marrë gjithsej 13,121vota.

Vlen të theksohet se në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, Lëvizja Vetëvendosje ka dalë partia e parë në vend me 47.85% të votave. PDK doli partia e dytë më 17.41%, LDK e treta me 13.08%, kurse AAK fitoi 7.43% dhe Lista serbe 5.54%,  Nisma Socialdemokrate nuk e ka kaluar pragun zgjedhor, duke marrë vetëm 2.6% të votave.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI