Lifestyle

“Mbreti i unazave”, në versionin e serialit të animuar

Kompania “Amazon” ka blerë të drejtën globale televizive të filmit “The Lord of The Rings”, njoftoi kompania në atë që konsiderohet veprimi më i madh dhe më i shtrenjtë që do të mund të tërheq shikuesit në platformën e saj dhe klubin për blerje “Prime”, transmeton albinfo.ch.

“Amazon” ka njoftuar se do të prodhojë një seri me disa sezone që do të eksplorojë ngjarje të reja dhe jo domosdoshmërish ato të krijuara nga JRR Tolkien, “The Fellowship of the Ring”, ndryshe pjesa e parë e trilogjisë fantastike.

Tre filmat e krijuar nga kjo vepër letrare në fillim të viteve 2000, ishin xhiruar në Zelandë të Re nga regjisori Peter Jackson, dhe fituan rreth 3 miliardë dollarë në arkat filmike dhe 17 shpërblime Oscar.