Receta shqiptare gatimi

Mish i bardhë me kërpudha dhe kaçkavall

Për 4 persona:

Përbërësit:

•       1 kg gjoks pule
•       50 gr gjalpë
•       200 gr kaçkavall
•       200 gr kërpudha të freskëta
•       3 thelpinj hudhër
•       1,5 lugë miell
•       1 kokë qepë
•       200 ml qumësht
•       vaj, kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

E grijmë qepën dhe e skuqim në vaj. Pasi zbutet qepa, në tigan i shtojmë kërpudhat e prera në fije të holla. Pasi skuqen ato, në tigan e shtojmë hudhrën e grirë. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi. Gjokset e pulës i presim në biftek, të cilat i skuqim në vaj në tigan tjetër. Fillojmë me përgatitjen e salcës beshamel.
Në tenxhere në zjarr e hedhim gjalpin.
Pasi shkrihet gjalpi, e shtojmë miellin, të cilin e përziejmë me tel kuzhine.
Duke përzier pandërprerë, në tenxhere e hedhim qumështin. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi. Pasi salca beshamel e fiton dendësinë e duhur, e heqim tenxheren nga zjarri.
Në tavë hedhim vaj dhe në të vëmë biftekun e skuqur.

Sipër çdo bifteku vëmë masa me kërpudha. Sipër vëmë salcë beshamel. Sipër salcës grijmë kaçkavall. Tavën e vëmë në furrë. E pjekim 10 minuta, në temperaturë prej 200 gradë.

Biftekun e pulës me kërpudha i vëmë në pjatën për servirje. Në dy skajet e pjatës vëmë brokoli të kavërdisur dhe e zbukurojmë me feta domateje

Ju bëftë mirë!


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI