Ekonomi

Nike, Adidas dhe 173 kompani të tjera, thirrje Trumpit t’i japë fund betejës me Pekinin

 

Disa nga kompanitë më të mëdha të prodhimit të këpucëve në botë po i bëjnë thirrje presidentit Donald Trump që t’i japë fund luftës tregtare me Kinën, duke paralajmëruar për një efekt katastrofik ndaj konsumatorëve.

Në një letër të nënshkruar nga 173 kompani, përfshirë Nike dhe Adidas, kompanitë thanë se vendimi i presidentit për të rritur tarifat e importit në 25% do të ndikojë në mënyrë disproporcionale në klasën punëtore.

Ato, gjithashtu, paralajmërojnë se taksat më të larta kërcënojnë të ardhmen e disa bizneseve.”Ka ardhur koha t’i japim fund kësaj lufte tregtare”, thuhet mes tjerash në reagim, transmeton albinfo.ch.

Trumpi rriti taksat në vlerë prej 200 miliardë dollarëve amerikanë, nga 10% në 25% më shumë se një javë më parë, pasi Uashingtoni dhe Pekini nuk arritën marrëveshje sa i përket tregtisë.

Kina më pas u hakmor duke njoftuar planet për të ngritur taksat në 60 miliardë dollarë për importet amerikane nga 1 qershori.