Bota

Një i vdekur dhe më shumë se 70 të plagosur nga zjarri në spitalin e Dusseldorfit

Një pacient 77-vjeçar ka vdekur dhe 72 të tjerë u plagosën gjatë një zjarri në një spital të Duseldorfit, shkruan thelocal, përcjell albinfo.ch.

Nga të plagosurit, 11 prej tyre janë lënduar rëndë, ndërsa shtatë po luftojnë për jetën, tha të martën një zëdhënës i shërbimit zjarrfikës.

Shkaku i zjarrit që shpërtheu në Spitalin Marien në rrethin Pempelfort të qytetit është i paqartë. Kishte filluar në katin e dytë në dhomën e pacientit që vdiq.

Nga dhoma, tymi u përhap në pesë katet e spitalit. Nga 72 personat e plagosur, 61 pësuan thithje tymi.

Disa persona të dëmtuar rëndë u trajtuan në parkingun e klinikës. Një total prej 19 personash u dërguan në spitale të tjera, ndërsa një pacient u dërgua me helikopter në një klinikë në Aachen. Pacientët e mbetur ishin akomoduar në ndërtesa të tjera të spitalit, përcjell albinfo.ch.

Zjarrfikësve u duhej rreth një orë për të shuar flakën. Ishte bërë më keq, sepse oksigjeni nga një tub që kalonte nëpër dhomë e intensifikonte më tej zjarrin.

Në korrik, një pacient vdiq pasi një zjarr shpërtheu në një klinikë pulmonare në Këln-Mehrheim.

Si rezultat, fondacioni gjerman për mbrojtjen e pacientëve kishte përplasur sistemin e mbrojtjes nga zjarri në klinikat gjermane dhe shtëpitë e pleqve, duke e quajtur atë “të pamjaftueshëm”.