Lajme

Një person ka bërtitur “Allahu Akbar” para shkollës fillore në Neuchâtel, policia nis operacion të gjerë

Të premten pasdite pati një operacion në shkallë të gjerë në shkollën fillore në Cortaillod në kantonin Neuchâtel: një person ndodhej në afërsi të ndërtesës së shkollës rreth orës 14:44. dhe thirri “Allahu ekber”. Mësuesit kanë lajmëruar menjëherë autoritetet, shkruan 20minuten.

U përgjigjën 17 makina patrullimi me gjithsej 34 policë – përfshirë anëtarë të grupit të ndërhyrjes. Mësuesit dhe shërbimi teknik i shkollës kishin përdorur tashmë të ashtuquajturën procedurë “Amok” dhe i dërguan në një vend të sigurt rreth 303 nxënës të shkollë. Dy patrulla të xhandarmërisë kanë mundur të arrestojnë personin “kërcënues” jashtë godinës.

As punonjësit e shkollës dhe as fëmijët nuk u lënduan në incident, njoftoi policia kantonale Neuchâtel në një njoftim për media. Stafi nga distrikti shkollor Les Cerisiers, Qendra e Mbështetjes dhe Parandalimit për Profesionistët në Institucionet Arsimore (CAPPES) dhe njësia e Ekipit të Kujdesit ishin gjithashtu në terren për t’u ofruar fëmijëve mbështetjen e nevojshme psikologjike.

Personi i arrestuar duket se ishte i shqetësuar dhe aktualisht po hetohet. Identiteti dhe motivet për veprimet e saj janë të paqarta, përcjell albinfo.ch.