Lajme

Norvegjia ‘shtrëngon’ masat për Spanjën, ndërsa lehtëson ato për Suedinë

Norvegjia do të vendosë përsëri një kërkesë për karantinë 10-ditore për njerëzit që vijnë nga Spanja, duke filluar nga e shtuna, pas një rritje të rasteve të COVID-19 atje, ndërsa do të lehtësojë kufizimet për njerëzit që vijnë nga Suedia, tha qeveria të premten.

Vendet e Shengenit me më pak se 20 raste të konfirmuara për 100,000 banorë gjatë dy javëve të fundit janë në gjendje të hyjnë në Norvegji pa u kërkuar që të hyjnë në vetizolim.

Të dhënat e fundit nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) treguan se infeksionet COVID-19 në Spanjë ishin rritur në 30.9 raste për 100,000 banorë.

Olaug Bollestad, ministri i Bujqësisë dhe Ushqimit i Norvegjisë, i cili njoftoi vendimin e qeverisë, tha se norvegjezët duhet të mendojnë shumë përpara se të udhëtojnë jashtë vendit, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.