Lajme

OBSH: Vendet e pasura të mos nisin dozën e tretë të vaksinës deri më 2022

Në një konferencë për media, shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, bëri thirrje për një kontroll të dozës përforcuese për njerëzit e shëndetshëm në vendet e pasura.

Sipas tij, dozat e tepërta duhet t’u sigurohen vendeve më pak të pasura, ku vaksinat janë në mungesë, shkruan Medical News Today.

“Unë nuk do të qëndroj i heshtur kur kompanitë dhe vendet që kontrollojnë furnizimin global të vaksinave mendojnë se të varfërit e botës duhet të jenë të kënaqur me mbetjet. Për shkak se prodhuesit i kanë dhënë përparësi ose janë detyruar ligjërisht të përmbushin marrëveshjet dypalëshe me vendet e pasura, të gatshme të paguajnë dollarin më të lartë, vendet me të ardhura të ulëta janë privuar nga mjetet për të mbrojtur njerëzit e tyre”, tha shefi i OKB-së, transmeton Albinfo.ch.

Dr. Tedros mbështet dozat përforcuese për grupet e ndjeshme, por “nuk dëshiron të shohë përdorim të gjerë të tyre për njerëzit e shëndetshëm, të cilët janë plotësisht të vaksinuar”.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI